FILMOVÝ PROJEKT: HOMELESS MIGRATION

Homeless Migration trailer 1 - el Tigre
Homeless Migration trailer 1 - el Tigre
Homeless Migration is a documentary focused on the life of Carlos Davis, better known as "El Tigre Rojo", and his friends living under the Štvanice bridge in Prague.
Homeless Migration trailer 2- Ali
Homeless Migration trailer 2- Ali
Homeless Migration is a documentary focused on the stories of 3 Expats living on the streets of Prague. El Tigre from Mexico, Ali from India, Tom from Poland and Rene their local friend.
Previous Next Play Pause
1 2

U darů klikněte sem nebo přejděte dolů

PŘISPĚT NYNÍ!

Souhrn

„Migración vagabunda“ je dokumentární film, který vznikl při organizaci kulturních událostí sdruženími Fiestak.cz, Buenas Artes z.s. a Kulturní Klinika Praha - uskupeními latinskoamerických umělců a podnikatelů, kteří realizují projekty se sociálním zaměřením a zasazují se o kulturní integraci v Praze. Všichni jsme se zde setkali a začali vytvářet kulturní komunitu.

Homeless migration je dokumentární film o životě Carlose Davise Reséndize, známého jako „el Tigre Rojo de Sonora“. Režisérem filmu je Carlos Casasola, výtvarný umělec mexického původu, který v současnosti žije v Praze. El Tigre je 58-letý mexický imigrant, který žije pod mostem Štvanice v Praze. Carlos v dokumentu zaznamenává, jak Tigre, původně lékař, nyní malíř a sochař, žije život, který si zvolil - na pražských ulicích.

Popis projektu

REŽISÉR

Carlos Casasola

Režisérem dokumentu je Carlos Casasola, profesionální fotograf původem z Mexika.

Carlos absolvoval magisterské studium na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze – FAMU. Po ukončení studií se věnoval dokumentární fotografii a v roce 2019 se stal členem odboru dokumentace sbírkového fondu Národní galerie Praha. Věnuje se propagaci latinskoamerické kultury v Praze. Vystavuje vlastní tvorbu, ale také dokumentuje práci jiných umělců, prezentovanou v rámci kulturních událostí jako například „Versos de viento y sal“, „Día en el Desierto“ a „Festival del Maíz“.

 Nyní pracuje na tomto dokumentárním filmu, s cílem přiblížit širší veřejnosti problematiku migrace lidí bez domova.

„Migrace je historický fenomén, který je ale aktuální i dnes a se kterým se sám ztotožňuji. Města jsou čím dál větší a čím dál velkolepější, pokrok vede k čím dál většímu přepychu. Praha je město proslulé svou krásou, skrývá ale i další světy, do kterých málokdo nahlédne, jako ten pod mostem.“- Carlos Casasola

PŘÍBĚH

Tigre Rojo je lékař původem z Mexika, který se v současné době věnuje výtvarnému umění, především malování a sochařství. Poprvé přijel do Prahy před více než 20 lety: z Paříže odjel do Frankfurtu a odtamtud do Prahy, kde žil na ulici. Utrpěl vážný úraz a po třech dnech v kómatu byl deportován zpět do Mexika, kde se, kromě medicíny, začal věnovat také malování obrazů a sochařství. Čtyřikrát se oženil, má přes dvanáct dětí. V roce 2019 vrací do Prahy na pozvání přítele Oty Dvořáka. Ten mu zaplatil letenku, aby zde mohl měsíc pracovat. Tigre se znovu setkává se starými přáteli a se svou starou láskou, Evou. Stráví s ní nějaký čas ve městě Horní Cerekev, kde si zařídí ateliér a věnuje veškerý čas umělecké tvorbě. Vytvoří sochu Krista, kterou věnuje tchánovi, který ji umístí na jeden ze Šumavských kopců a pojmenuje ji „Svatý Carlos, Strážce Šumavy“.

El Tigre čte ve své útulné posteli

Po čase se Tigre rozhodne vrátit do pražských ulic naplnit své poslání. Říká, že musí osobně předat zprávu kapitánu lodi Česká Republika - chce mluvit s prezidentem Milošem Zemanem.

 Stráví několik dní na Náměstí Republiky, kde Tigra najde a probudí Ali a odvede ho do svého přístřeší s nádherným výhledem na Vltavu, pod mostem Štvanice. Zde Tigre ve společnosti indického přítele tráví nadcházející dny. Seznámí se také s Tommy Lee Jonesem z Polska. Tigre a jeho přátelé tráví dny v centru města a noci pod mostem a vzájemně si pomáhají přežít v ulicích srdce Evropy. A právě tehdy máme možnost Prahu zahlédnout jinýma očima: pod velkolepým životem kosmopolitního města se skrývá život jiný, méně známý. Také působivý, ale jiným způsobem.

Komunita lidí žijících na pražských ulicích je národnostně čím dál různorodější. Komunikují místním jazykem, často za pomoci imitace, potřeby se přizpůsobují dané lokalitě. V Praze je několik míst, která poskytují lidem bez domova pomoc, jako například Armáda Spásy, která jim nabízí stravu a oblečení a možnost nechat se ostříhat a oholit. Lze tam i přespat, ale Tigre Rojo má raději své místo pod mostem.

El Tigre, Tommy Lee a Carlos se zahřívají pod Štvanickým mostem

Proč natočit tento dokument?

Cílem dokumentu je vytvořit vhled do problematiky migrace lidí bez domova, a to skrze vyprávění tří cizinců, kteří zde žijí na ulici – Tigra z Mexika, Aliho z Indie, Tommy Lee Jonese z Polska a Čecha Reného. Cílem dokumentu je dát hlas těm, kteří jsou odvrženi společností, na které je pohlíženo jako na podřadné nebo dokonce jako na břemeno společnosti. Příběhy vypráví lidé, kteří nejen že jsou bez domova, ale navíc jsou v pražských ulicích migranty.

Otázka uprchlíků a ilegálních migrantů je v dnešním světě velmi aktuální téma. V tom smyslu není Česká republika srovnatelná se zeměmi tak pokročilými jako Belgie, Německo, nebo Spojené Státy, Praha je však jakousi křižovatkou a cílem migrantů z okolních států, jako Slovensko, Polsko, Ukrajina.

Co potřebujeme?

Sháníme finanční podporu na proces postprodukce, který potrvá 45-60 dní.  

Postprodukční tým zahrnuje překladatele, filmového editora, zvukového editora, podporu projektu - všechny z těchto položek jsou velmi nákladné. Kromě toho je třeba zaplatit nájem samotného filmařského vybavení: kamera full HD, 4 objektivy, stativ, hard disk, SIM karty, editační software.

Zodpovědnou osobou za zdroje je režisér Carlos Casasola. Váš příspěvek pomůže tento přínosný projekt uskutečnit a podpořit tím začlenění lidí, kteří v současnosti žijí na ulici, do české společnosti.

 Dokument bude přihlášen na mezinárodní filmový festival v Jihlavě 2022.

Jaká je pro vás výhoda?

Cílem projektu je zviditelnit komunity, které jsou zastíněné rychlým rozvojem měst, jako je Praha. V tomto případě se jedná o komunity imigrantů, kteří žijí na ulici.

Váš příspěvek pomůže dát hlas komunitě lidí bez domova žijících v Praze. Ukázat méně známá pražská zákoutí, působivá svou historií a mystičností. Krom toho také poukázat na nerovnost, která v naší společnosti panuje a to nejen z pohledu člověka žijícího na ulici, zároveň ale také z pohledu migranta.

Tygrovou misí je promluvit si tváří v tvář s prezidentem Milošem Zemanem. Po publikaci dokumentu se tedy můžete stát součástí národního triumfu.

Vaše jméno bude zmíněno v titulkách. 

Výzvy

Čekají nás značné výzvy. V první řadě, celosvětový nouzový stav (Covid-19) znesnadňuje natáčení, protože omezuje možnosti setkávání. Tým ale, navzdory komplikacím, na projektu pracuje i nadále. V tuto chvíli bychom rádi pokračovali s filmováním v Armádě Spásy.

Natáčení potřebujeme dokončit dříve, než přijdou mrazy. Nízké teploty, především v noci, ohrožují lidi bez domova na životě. Každý rok na ulici umírají lidé mrazem. 

Tým

Režisérem a autorem projektu je Carlos Casasola, výtvarný umělec původem z Mexika, který nyní žije v Praze. Institucemi zapojenými do projektu jsou pražská sociální platforma Fiestak.cz, umělecká skupina Buenas Artes z.s., crowdfoundingová platforma myELEN.com.

Natáčení Carlos Casasola a Franco Frontera

Jak můžete pomoci?

Prostřednictvím tohoto odkazu můžete darovat

Ti, kdo nemají možnost nás podpořit finančně, mohou pomoci i jinak:

Informujete, sdílejte! S rodinou, s přáteli i s nepřáteli, s tchýní i platonickou láskou – zkrátka s kýmkoliv.

Pomozte nám rozkřiknout, co se v pražských ulicích odehrává.

Pomozte nám dostat příběh Mexičana, Inda, Poláka a Čecha do povědomí.

Navštivte nás na webových stránkách: 

www.fiestak.cz  

www.buenasartes.cz/  

myelen.com/ 

 A sledujte nás na sociálních sítích:

https://www.facebook.com/Fiesták-103894748089187/ 

https://www.facebook.com/buenas.artes.5 

https://www.facebook.com/myelencom 

Nabízíme vynikající tip na vánoční dárek pro celou rodinu. Tričko Tigre Rojo de la Sonora, navržené speciálně pro dokument Migración Vagabunda.

Kupte tričko nebo kafe s Tigrem ZDE

ZÍSKEJTE SVÉ TRIČKO A KÁVU V NAŠEM VIRTUÁLNÍM OBCHODU

HVĚZDY FILMU

Carlos Davis (El Tigre Rojo) z Mexika

Ali z Indie

Tom (Tombiliyons) z Polska

René z Kutné Hory

NATÁČENÍ DOKUMENTU "Homeless Migration"

The filming
The filming
Home, sweet home
Home, sweet home
Cute friend
Cute friend
The stars and Casasola
The stars and Casasola
Tosepan coffee supporting the project
Tosepan coffee supporting the project
Documentary T-shirt
Documentary T-shirt
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6

 

Staňte se příznivcem dokumentu zakoupením kávy a oficiálního trička !!!

Každé tričko má identifikační číslo a poskytuje práva koproducenta dokumentu.

Káva je 100% arabica z Mexika (250 g Tosepan) a poskytuje práva koproducenta.

                                      Ve spolupráci s Deliverák.cz je možné pod most jednou týdně zaslat horkou polévku. 

 

Homeless Migration Campaign

"Homeless Migration" is a documentary focusing on the lives of Carlos Davis Reséndiz and his friends. „Migrace bez domova“ je dokumentární ..
  Start date: Sep, 16 2020   Donors : 6
Kč 519.00 Raised
Kč 0.00 Goal